Kurzy
Kurzy 2024
24.-27.10. DHYANA YOGA (přemostění mezi jógou a zenem). Fontaneto d’Agogna, Piemonte, Italy. The course will be in English
14.-17.11. YOGA INTENSIVE (hlubší vhled do jógové praxe a její přesahy do běžného života). Železnice v Českém Ráji.
26.-29.11. BUTÓ: TANEC TEMNOTY, TANEC ŽIVOTA (tělo, tanec, emoce a přímý vhled do japonské (nesexuální) tantry). Klokočí u Turnova
6.-8.12. JAPONSKÝ TANEČNÍ VÍKEND NA VALACHÁCH(taneční workshop s živou hudbou Dua Kerlek a kulturologickou besedou o Japonsku). Prlov u Vsetína
13.-15.12. ZENOVÉ ÚSTRANÍ NA POMEZÍ (netradiční ústraní s živou meditační hudbou Dua Kerlek). Nové Vilémovice v Rychlehbských Horách
27.-29.12. SILVESTROVSKÉ ZENOVÉ ÚSTRANÍ (netradiční ústraní s živou meditační hudbou Dua Kerlek). Merboltice u České Lípy
Tichý workshop - aktivní forma zenového ústraní
TICHÝ BANÁTSKÝ WORKSHOP 2023 - základní info
Turnus A 30.7.-6.8.
Turnus B 27.8.-3.9.
Tichý workshop je aktivní formou zenového ústraní. Je to týden naplněný tichem, čistou a divokou rumunskou přírodou a intenzivní prací na sobě.
Budeme meditovat. Ale budeme i chodit, budeme pracovat a budeme se učit vnímat sebe i okolí. Zen totiž není jen o sezení v lotosu a o luštění kóanů. Zen zejména znamená absolutní přítomnost, koncentraci a hluboké vnitřní uvolnění za každých okolností. Je o těle, o spojení se zemí, o přirozené lidskosti a o mystériu nejhlubší lidské identity. Jeho přirozenou součástí po staletí byla nejrůznější fyzická cvičení, péče o přírodu a pozornost k jemným detailům každodenního života. Tímto se Tichý workshop inspiruje.
Moderní člověk je v běhu a v zápřahu. Běží přitom obvykle příliš rychle a také příliš daleko od fyzické skutečnosti. A běží v prostředí, které mu není ani přirozené, ani podpůrné, zapřažen silami, které mu často nejsou ani prospěšné, ani vlastní (a to, ať už pocházejí z jeho vlastního nitra nebo z vně). Tento běh v otěžích je příčinou odpojení od sebe sama. Smyslem Tichého workshopu je proto zejména zpomalit, vypřáhnout a vrátit se k sobě. A to za pomoci čisté přírody, intenzivní vedené praxe a přítomnosti podobně cítících lidí kolem sebe.
Sám jsem absolvoval zenový trénink japonských škol Sótó i Rinzai a vietnamské školy Truc Lam. A patnáct let denně praktikuji zazen (meditace v sedě). K zenu chovám velkou úctu jako k praxi a inspiraci, která je mi důležitým životním pilířem i majákem a která mi mnohokrát doslova “zachránila zadek”. Navzdory tomu však nijak neholduji zenu v jeho náboženské podobě, nevyhraňuji se a, v dobrém i zlém, nadále zůstávám moderním člověkem.
Nejhlubším ponorem do samotné podstaty zenu pro mě byl taneční výcvik japonského mistra Mina Tanaky a má vlastní praxe, kterou jsem (krom samotného zazenu ) různě zvarioval a rozšířil. V mnohém ji teď shledávám více “zenovou” a pro současného člověka vhodnější a přístupnější, než hodiny a dny rigidního sezení v klášterech a v meditačních centrech. Důležitou součástí této praxe je přitom chůze (treking), hatha jóga, cvičení pohybového umění a zahradnická práce. Účastníci tichého workshopu budou mít možnost nahlédnout do všech těchto oblastí v jejich hlubší “zenové” podobě.
Program
V případě obou turnusů začne workshop společnou nedělní večeří v nejmalebnější z českých vesnic Banátu, v Rovensku. Příjezd účastníků je přitom očekáván v nedělním odpoledni (nejpozději v 17:00 hodin) do domu s číslem popisným 67 (první dům po levé straně při vstupu do vesnice). Dorazit je však možné už v sobotu, a tak ocenit místní kolorit a dát si čas v klidu se aklimatizovat na jiné prostředí.
V pondělí bude následovat čtyřdenní pěší přesun mezi vesnicemi Rovensko a Šumice v celkové délce 63 kilometrů. Pochod povede tradiční pastorální krajinou v prostředí živých pastvin a bukových lesů pohoří Almaj (čti “Almaž”). Pro sportovně laděné účastníky a zkušené výletníky není tento pochod náročný. Zvládají ho i starší lidé a těhotné ženy. Avšak zároveň je třeba upozornit, že nejde o zcela začátečnickou tůru a kdo není zvyklý občas vylézt nějaký ten kopec, pro toho může být místní terén opravdovou výzvou. Zvláště pokud se připojí ostré balkánské slunce. Tato výzva sice hraje při workshopu důležitou vnitřní úlohu a má velký potenciál přivézt účastníka hlouběji k němu samému, avšak je dobré, aby se na ni netrénovaný člověk alespoň psychicky připravil předem.
Následující tři dny po pochodu pak proběhnou v prostoru pastýřských salaší a lesní poustevny /ášramu Kolíba nedaleko české vesnice Šumice, kde se budou účastníci věnovat lehčím fyzickým pracem spjatým s péčí o místní krajinu a se základním chodem poustevny a kde proběhnou i drovná cvičení z dílny pohybového umění. Každý den, během pochodu i v poustevně, bude zahájen Zazenem a jógou a krátkým teoretickým výkladem meditační a jógové praxe.
Druhý Zazen bude následovat v podvečerních hodinách. Délka ranního a večerního Zazenu bude 40 minut. Workshop bude zakončen sobotním večerním ohlédnutim u ohně a následně nedělním odpočinkem a odjezdem účastníků.
Základní pravidlo
Důležitým elementem celého workshopu bude tiché soustředění na právě prováděnou činnost. Hovory mezi účastníky budou tedy omezeny na minimum (vyjímku budou tvořit nezbytné dotazy směřované k průvodci workshopu, večerní reflexe a připadné diskuse během výkladu praxe). Zároveň bude vyžadováno vypnutí všech mobilních zařízení jako jsou tablety a telefony (jejich zapnutí bude možné jen v nejnutnějších případech).
Takovéto podmínky skýtají člověku ideální prostor k tomu, aby se mohl věnovat sám sobě a efektivně pracoval na ztišování své mysli i na bdělém vnímání vlastního těla a okolního prostoru.
Ubytování
Ubytování bude probíhat ve venkovském a přírodním stylu. První 1-2 noclehy v Rovensku účastníci stráví na tradičním banátském statku (v domě nebo na seníku). Během pochodu se bude spát ve stanech, případně pod širým nebem. O sdílení stanu k přespání i k nošení je možné se domluvit s ostatními účastníky na místě.
V poustevně budou účastníci ubytováni ve stanech, teepee, v salaši či v karavanu.
Hygiena bude během pochodu probíhat u horských pramenů. V poustevně je pak k dispozici pramen vysoce kvalitní vody, venkovní studená sprcha a suchý záchod.
Účastníci jsou vyzváni, aby si s sebou vzali jen přírodní a v přírodě lehce odbouratelné hygienické prostředky.
Strava
Workshop začne společnou nedělní večeří v Rovensku. Následující čtyři dny pochodu se účastníci budou stravovat sami z vlastních zásob, které si ponesou s sebou (doporučuje se zabalit si lehkou výživnou stravu, která se nemusí vařit a kterou si účastník obstará před příjezdem do Rovenska - místní obchůdek je nabízeným sortimentem značně omezen).
V poustevně bude probíhat společné vaření vegetariánských jídel. Bude se přitom usilovat o používání převážně lokálních a bio surovin a o lehkou stravitelnost pokrmů podporující soustředění a letní naladění organismu. Společné stravování bude zakončeno nedělní snídaní.
Doprava
Dopravu na místo a z místa si zajišťuje a hradí každý účastník sám.
Nejlépe se do Rovenska lze dostat autem a připadně se domluvit s ostatními účastníky na spolujízdě. Silnice jsou v Maďarsku i v Rumunsku (až na posledních 30km před Rovenskem) ve skvělém stavu. Většinu trasy lze jet po dálnici. V závislosti na poloze v Čechách trvá cesta 8-12 hodin. Kdo přijede autem, může své vozidlo po dobu workshopu nechat bezpečně a bezplatně zaparkované v Rovensku. Odvoz ze Šumice do Rovenska na konci workshopu k vyzvednutí auta bude možný, ale je třeba se domluvit předem.
Dále existuje několik osvědčených autobusových linek, které dopravu do Banátu z Čech nabízejí. Nejzákladnější informace o nejběžnějších spojích lze nalézt zde: http://www.banat.cz/doprava.htm
(Se společností Express Hrůza, která jezdí z Čech do vesnice Svatá Helena se dá následně dostat až do Rovenska. V případě více zájemců je možné za velmi příjemnou cenu objednat u pana Hrůzy minibus)
Z dalších spojů lze doporučit FlixBus, který jezdí do Temešváru (rumunsky Timisoara), ale i do Baile Herculane. Jednosměrnou jízdenku z Prahy do Temešváru lze od FlixBusu s předstihem koupit již od 1500 Kč.
Do Temešváru jezdí i StudentAgency, kde se dají jízdenky sehnat již od 550 Kč.
Z Temešváru jezdí autobusy společnosti Alfastar až do města Bozovici (čti “Bozoviči” česky Božovice) a Dalboset (čti “Dalbošec”) (https://www.autogari.ro/Transport/Timisoara-Dalboset. http://www.alfastarimpex.ro/curse+interjudetene/timisoara+-+dalboset)
Dalboset a Bozovici se nalézají blízko Rovenska a lze odtamtud již poměrně pohodlně dostopovat, případně dojít za pár hodin pěšky (v případě nutnosti bude za příplatek zorganizován odvoz účastníků autem z Božovic do Rovenska).
Z Temešváru se lze též autobusem nebo vlakem dopravit do stanice Iablanita (čti “Jablanica”) nebo Baile Herculane (vlakové jízdní řády k nalezení na www.cfrcalatori.ro). Odtud je možné následně dostopovat až do Rovenska (autostop je v Rumunsku bežný způsob přepravy hojně využívaný i samotnými místními, obvykle za minimální finanční příspěvek řidiči). Případne si vzít z Baile Herculane taxi (vyjde zhruba na 500-700 Kč)
S sebou
Kromě věcí základních osobních potřeb bude účastník potřebovat zejména vlastní stan (případně sdílený) spacák a karimatku. Silně se přitom doporučuje karimatka typu EVA (tloušťka aspoň 14 mm), která se dá vedle spaní využít i jako jógamatka a jako přizpůsobitelný meditační polštář a podložka k Zazenu (není pak třeba brát si s sebou zvláštní podložku pro cvičení jógy, ani meditační polštář, které jsou jinak nutné).
Další důležitá věc pro čas pochodu je cestovní lahev (či lahve) o minimálním objemu min. 1,5 litru (podle potřeby a tělesné konstituce účastníka). Důležité upozornění: Kdo nebude lahví (či lahvemi) o tomto celkovém objemu vybaven, nebude pro pochod akceptován.
Z dalších praktických věcí se vždy hodí vlastní nůž, baterka, pláštěnka, základní lékárnička a toaletní papír. A samozřejmě: Osobní doklady (do Rumunska se dá dojet i na občanku). Nepotřebné věci lze ponechat prvního dne v Rovensku a po skončení workshopu si je tam opět vyzvednout (velmi pravděpodobná je i varianta převozu těchto věcí autem do Šumice). Každopádně se účastníkům doporučuje vzít si s sebou jen minimální množství věcí, aby byli při pochodu co nejméně zatíženi (oblečení bude možné si v poustevně ručně vyprat).
Teoretická příprava
V rámci teoretické přípravy na workshop se účastníkům doporučuje projít si materiály dostupné na těchto webových stránkách (v sekci DUCHOVNÍ PRAXE), zejména pak texty Zazen, Jóga a Kinhin story. Nejnovějším zdrojem inspirace je pak kniha MIN TANAKA A JAPONSKÁ CESTA TĚLA, běžně dostupná v knihkupectvích a na internetu a video série CESTA SKAL (youtube) o spojení trekingu, lezení a zenu. Určitý obrázek o tom, jak vypadá život v Šumici a na jakých základech byla vybudována místní poustevna/ášram, účastníkům podá film Svoboda a svědomí v kočovnických botách a rozhovor pro časopis E-Montana (v sekcích MEDIA a PŘÍRODA na těchto stránkách) - je ovšem třeba brát v potaz, že jde již o starší věci a tamní informace jsou v lecčem zastaralé.
Cena
Cena workshopu je 7700 Kč. Cena zahrnuje kurzovné, průvodcovskou službu, ubytování v Rovensku a ubytování a stravu v šumické poustevně/ášramu. Zálohu ve výši poloviny ceny workshopu je třeba odeslat nejpozději týden před začátkem příslušného turnusu na účet 2302060219 / 2010 . Zbytek částky bude účastníky uhrazen v hotovosti na místě prvního dne workshopu.
Pro učastníky minulých workshopů a pro studenty platí sleva 500 Kč. V případě, že je pro někoho částka příliš vysoká, je možné se domluvit na jiném druhu kompenzace.
Účastníkům se doporučuje vzít si s sebou i určité kapesné v Eurech, které si v případě potřeby v Rumunsku vymění na místní měnu Rumunský Lei (RON). Kurz RON vůči české koruně je 5-6Kč=1RON. Nejbližší směnárna od Rovenska a Šumice se nachází ve městě Bozovici, jinak pak v každém větším městě.
Kapacita
Maximální kapacita jednoho turnusu je 15 účastníků.
Zdraví
Zdravotní pojištění si účastníci zařizují sami. Za případná zranění a zdravotní komplikace nese účastník vlastní zodpovědnost (bude mu však poskytnuta první pomoc a základní péče v limitu možností a vědomostí průvodce workshopu a ostatních účastníků). Nejbližší nemocnice se nachází ve městě Bozovici (včetně zubaře), ale není úplně funkční. Lepší je ve městě Oršova. Nejbližší praktický lékař od Šumice ordinuje ve vedlejší vesnici Lapusnicel.
Kontakt a přihlášky
Svou účast na workshopu, jakož i veškeré doplňující dotazy, zájemci směřují na emailovou adresu
landa.ondrej@gmail.com
Ze základních osobních informací stačí, aby zájemce uvedl své jméno, věk, zvolený turnus (A nebo B) a několik upřímných řádků o tom, proč se chce workshopu zůčastnit. Přijetím finanční zálohy na účet bude pak zájemce považován za přihlášeného
Kratší taneční a zenové workshopy
Víkendový seminář zenu, jógy,tance a fyzické komunikace - Japonská cesta těla 2020
Pro rok 2023: Zenový kurz ZPOMALENÍ-UZEMNĚNÍ, taneční kurz TANEC JÁ-JÁ TANEC a zen-taneční kurz MUŽI A ŽENY Z BRYNDY VEN
ANOTACE KURZU "TANEC JÁ-JÁ TANEC” 2023:
Tanec, tak jak jsem se ho učil a jak ho praktikuji, je především o sebe-poznávání a sebe-prožívání. Jde v něm o poznávání a prožívání sebe sama jako pohybu-energie. A to energie, která přirozeně komunikuje a navazuje vztahy se vším, co člověka obklopuje i co ho tvoří, a která je nositelem základní informace o tom, kdo doopravdy jsme. A samozřejmě, která je základní hybnou silou tance.
Tak jako každý máme určitý specifický charakter své osobnosti, tak má každý z nás i specifické vyzařování a náboj. Toto vyzařování se projevuje svou svébytnou intenzitou a tvarem, který poznáváme skrze interakci s ostatními lidmi, živými tvory, materiálními objekty a prostředím. A stejně jako osobnost ji poznáváme a tvarujeme skrze vztahy. A to zejména skrze fyzické vztahy. Klíčem a základní branou k této energii je totiž tělo. Skrze tělo a základní smysly se manifestuje náš energetický charakter. Skrze tělo poznáváme energii druhých a naladění světa kolem nás.
Ve workshopu, pomocí velmi specifické práce s tělem, se budeme učit jak rozpoznávat základy vlastního já a jak skrze vazby a fyzické vztahy s okolím prožívat nejrůznější formy své energetické identity.
Budeme pracovat s objekty, s hudbou, s obrazy, s různorodými fyzickými tvary sebe sama (např. s tělesnými pozicemi a vtělenými mentálními obrazy) i mezi sebou navzájem. A samozřejmě: budeme tančit. Používané techniky budou přitom pocházet zejména z dílny světoznámého tanečníka Mina Tanaky, z mé vlastní metodiky, z hatha-jógy a tradičního zenu a z oblasti moderního pohybového divadla.
ANOTACE POKRAČOVÁNÍ KURZU TANEC JÁ-JÁ TANEC:
Tanec/tančení může být buď terapie, umění a nebo duchovní praxe. V prvním případě se člověk čistí a léčí. V druhém komunikuje či předává druhým určitou zprávu. U třetího pak hledá sám sebe a spojení se vším, co jest.
Ale ať už člověk tančí s jakoukoli motivací, vždy je mu třeba navázat úzký kontakt s vlastním tělem. To je naprostý základ. Čím užší pak je tento kontakt, tím hlubší je léčba, komunikace i spojení se sebou.
Na třetím pokračování kurzu TANEC JÁ-JÁ TANEC ve Zlíně se budeme znovu zabývat zejména cvičeními na uvědomění těla. Ovšem mnohem více budeme tentokrát pracovat s hudbou, s přírodou a emočními polohami nás samých (a snad se už i konečně dostaneme k tomu, zatančit i s vlastním jídlem :)